Šilumos siurblys

Šilumos siurblys tai įrenginys savo dydžiu ir išvaizda primenantis mažą šaldytuvą arba pastatomą dujų šildymo katilą. Kaip ir katilas šilumos siurblys yra naudojamas namų šildymui bei karšto vandens ruošimui. Kodėl tada jis yra vadinamas siurbliu? Nes šildymui jis naudoja šilumą, kuri dėka termodinaminių mainų – tokių pat kaip ir paprastuose šaldytuvuose arba oro kondicionieriuose – šiluma pumpuojama iš šaltesnės aplinkos į šiltesnę. Šilumos šaltinis, dar vadinamas „lauko kontūru“, iš kurio mes imame šilumą, gali būti žemė, vanduo ir net oras. „Vidaus kontūras“, į kurį tiekiama šiluma, yra šildomas vanduo  (retai oras), kuris cirkuliuoja šildymo sistemoj. Pats šilumos siurblys šilumos negamina, išskyrus nedidelį kiekį, kurį kaip šalutinę energiją išsiskiria kompresoriaus darbas.

Pats šilumos siurblys savo darbui naudoja elektros energiją, kurios nereikia daug, dėl to šiluma kainuoja mažiau nei šildantis dujomis ar skystu kuru.

Galima drąsiai teigti jog tai pats ekologiškiausias namų šildymo būdas, nes visą žiemą atiminėjant šilumą iš žemės, vasarą ji vėl sušyla. Tai bene geriausias pavyzdys atsinaujinančio energijos šaltinio.

“Oras – vaduo” ar “gruntas – vanduo”

Ką pasirinkti?

Yra keletas šaltinių iš kur šilumos siurblys gali pasiimti šilumą. Šilumos siurblio pasirinkimą įtakoja ne tik finansinės galimybės, bet ir sklypo dydis ant kurio stovi mūsų namas, grunto esančio tame sklype, taip pat ir nuo klimatinės zonos kurioje gyvename.

Lengviausiai instaliuojamas šilumos siurblys kurio šilumos šaltinis yra oras. Vis dėlto tokio šilumos siurblio efektyvumas drastiškai krenta kai lauko oro temperatūra krenta, būtent tada kada namui reikia daugiausiai šilumos. Kuo žemesnė lauko temperatūra tuo šilumos siurblys sunaudoja daugiau elektros energijos, o esant didesniems šalčiams krenta ir šiluminė galia ko pasekoj šilumos siurblys nepajėgia užtikrinti reikiamo šilumos kiekio ir jungia integruotus elektrinius tenus. Tada šildymo kaštai būna tikrai dideli, tokie pat kaip šildantis elektriniais radiatoriais. Laimei orui atšilus “oras-vanduo” šilumos siurblių efektyvumas išauga.

Susumuojant rezultatus galima teigti jog šildymas kainuos perpus nei elektriniais radiatoriais.

“Gruntas-vanduo”

Maždaug 1,5m gylyje grunto temperatūra svyruoja nuo 0 iki 8°C, kas įgalina ekonomišką šilumos siurblio darbą – tokiu būdu išgaunamas šilumos kiekis yra keturis-penkis kartus didesnis nei suvartojama elektros energijos (COP 4-5). Lauko kontūras tokiems siurbliams gali būti tiek horizontalus, tiek vertikalus (gręžiniai).

Metinis horizontalaus lauko kontūro efektyvumas yra panašus kaip gręžinių. Rudenį, maždaug iki gruodžio horizontalus kontūras yra šiltesnis už gręžinius, bet į žiemos pabaigą atšąla labiau. Pavasarį tik išlindus saulei jis vėl greitai prišyla. Aišku horizontaliam lauko kontūrui reikia daug daugiau vietos, bet jo įrengimo kaštai yra žymiai mažesni.

Vertikalus lauko kontūras visiškai nereikalauja vietos, išskirtinais atvejais gręžti galima netgi po namu. Galbūt jo didžiausias privalumas yra tai jog turint gręžinius, vasaros metu, galima turėti  vėsinimą (angl. freecooling), kuris nieko nekainuoja. Tiesiog turint specialią įrangą cirkuliacijos pagalba namuose palaikoma komfortiška vėsa.